• Uncategorized
  • 0

Kediler yaşlı yetişkinlerin gelişmesine yardımcı olabilir

Ingrid R. Niesman, MS PhD

101 yaşındaki yaşlılar, Hickory, NC’deki Catawba Humane Society’den 19 yaşındaki bir kedi kabul ediyor. Penny’nin ailesi bunu cennette yapılan bir maç olarak tanımlıyor. Kedisini kaybettikten ve doldurulmuş bir hayvanın farkına vardıktan sonra bir alternatif değil, Kuzey Carolina kadını kıdemli ruh eşini Gus’ta buldu. Hikayesi, kedilerin tüm yaşamlarımızda değil, özellikle yaşlılar için öneminin bir işaretçisidir.

Covid-19 pandeminin trajik bir sonucu, giderek daha izole edilmiş yaşlı bir popülasyondur. Uzun süreli yaşam beklentimiz, yüksek boşanma oranları, yaygın olarak dağılmış aileler ve eş ölümleri ile birlikte, tek başına yaşayan 60 ve yaşlı yetişkinlerin mevcut nüfusu genişlemeye devam edecektir. Bu kısa makale, yaşlı yetişkinler için yaşam kalitesini arttırmak için yoldaş olarak kedilerin değeri hakkındaki mevcut bilimsel araştırmaları araştırıyor.

Kediler, sosyal olarak izole edilmiş yaşlı yetişkinlerin yerine geçen bir ilişki olabilir

Yaşlı yetişkinler için evcil hayvan sahipliğini ve zihinsel sağlık yararlarını destekleyen araştırma çalışmaları, özellikle kediler için ne yazık ki eksiktir. Zaten kedi arkadaşlığının zevkini yaşayan bizler, yaşlandıkça bu ilişkileri sürdürmeye devam edeceğiz. Çalışmalar, eşlik eden kediler olmadan yalnız veya yaşlı ortak konutlarda yaşayan yaşlı yetişkinlere fayda sağlar.

Herhangi bir evcil hayvanın sosyal izolasyonun zararlı etkilerini tamponlayabileceği fikrini test etmek için, Florida Eyalet Üniversitesi’nden bir grup, son zamanlarda ebeveynlik eşlik eden hayvanların, öncelikle kediler ve köpekler olmak üzere, eş veya partner kaybının ardından yaşlıların yaşadığı yalnızlığı azalttığını gösteren verileri yayınladı. . Çalışma, Sağlık ve Emeklilik Çalışması’ndan büyük bir veri setine dayanıyordu. Çalışmanın baş yazarı Dawn Carr, “Hayvanların başarılı bir yaşlanma yaşamını teşvik etmek için bir yol olup olmadığını anlamakla ilgilendik” diyor. “Kanıtlarımız, kedilerin yetişkinler yalnız yaşamaya başladığında kaybedilen sosyal katılımın yerini alabileceğini gösteriyor.”

Genel olarak yaşlı yetişkinler, yaşam kalitesinin azalması riski altındadır. İnsan-Pet bağının gelişmiş fiziksel ve zihinsel istikrar sunmada yararlı olduğunu zaten biliyoruz. Yine de, Almanya’dan yakın tarihli bir çalışma, ortak olmayan daha yaşlı bir yetişkin nüfusunu araştırdı ve% 82’sinin evcil hayvan sahibi olmadığını buldu. Sadece% 12’si kediler ve hatta daha az sahip olan köpekler. Yaşlı bireylerimizin yaşadığı sosyal izolasyonu, depresif psikolojiyi ve fiziksel aktivite eksikliğini azaltmak için önemli bir terapötik aracı mı kaçırıyoruz?

Yaşlanma ve Ruh Sağlığı’nda yayınlanan Avustralya’dan yapılan 2020 çalışması, bu sorunları doğrudan ele almaktadır. Bu yazarlar, sahiplerinin hayvanlarının onlara nasıl bir amaç duygusu, anlamlı günlük yaşam ve esneklik verdiklerine inandıklarını tespit etmek için görüşmeler kullandılar. Ankete katılan tüm kategorilerde hayvanlar olumlu zihinsel sağlık sonuçları sundu. Bu dernek o kadar güçlüydü ki, diğer yaşlı yetişkinlerin evcil hayvan ebeveynleri olması gerekip gerekmediği sorgulandığında, oybirliğiyle kabul ettiler.

Kedi Dostu Kamu Politikası Oluşturma

Bir kediye bakmak bir yatırımdır. Veteriner bakımı ve kedi maması pahalı olabilir. Çöp kutularının değişmesi gerekir. Ölümden sonra kalıcı bakım için düzenlemeler yapmak yaklaşan bir endişe kaynağıdır. Tekerlekli yemek tipi bir program, ev sahibi yaşlılar için kedi erişilebilirliğini artırabilir. Dawn Carr, “Bu programlar sosyal izolasyonu ele almak için müthiş bir araç” diyor. Teslim edilen yiyecekler yararlıdır, ancak şoförle günlük temas gerçek faydadır. Benzer bir program, günlük snuggles için kapınıza bir kedi getirebilir veya ev kedileri için yiyecek, temiz kaseler ve tek kullanımlık çöp kutuları sunabilir ve yaşlı bakıcı için endişeyi hafifletebilir.

Hepimiz Penny ve Gus’a el verelim. Onlar geleceğimiz için gerçek trailblazers olabilir.

Ingrid R. Niesman MS PhD, San Diego Eyalet Üniversitesi’ndeki SDSU Elektron Mikroskobu Görüntüleme Tesisinin Direktörüdür. Utah Eyalet Üniversitesi’nden mezun oldu ve MS’sini Illinois-Urbana-Champaign Üniversitesi’nden aldı. 30 yıllık teknik elektron mikroskopisi, hücre biyolojisi, sinirbilim ve bulaşıcı hastalık araştırmalarından sonra Dr. Niesman, Sunderland Üniversitesi’nde İngiltere’de doktorasını tamamladı. İş deneyimi LSU Tıp Okulu, Washington Üniversitesi, UMS, UCSD, TSRI ve La Jolla, CA Calibr’de doktora sonrası yılda UAMS ve Doktora sonrası yılı içerir. En az iki Ulusal Bilim Akademisi üyesi için çalıştı ve 50’den fazla yayınla kredilendirildi. Ona iniesmanphd@gmail.com adresinden ulaşılabilir.

Ingrid Kralı

Bunu da beğenebilirsin:
Yaşlı Kedilerimizi Sevmek: Yaş Bir Hastalık Değildir

Kediler neden rutin üzerinde gelişir?

Hypecarnivore’unuz: Neden kıdemli kedilerin gelişmesi için proteine ​​ihtiyacı var

«Mews ve NIPS: Ev kedileri neden kükrememiyor?
Kitty & Me Pleece Battaniye ve Kedi Mat »

Kedilerle ilgili 6 yorum, yaşlı yetişkinlerin gelişmesine yardımcı olabilir

Nancy diyor ki:

11 Ekim 2021, 18:59

Ben bir kıdemli ve kendi evimde birkaç kedi ile yalnız yaşıyorum ve onlarsız ne yapacağım hakkında hiçbir fikrim yok. Birkaç yıl önce emekli oldum ve Miss Dailynull

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *