Petmeds® Kedilerde Hipertiroidizmi Tedavi Etmek

AddThis Paylaşım ButtonsShare’e FacebookFacebookFabookShare’ye PinterestPinterestPinterestShare’e Moreaddthismore53

Hipertiroidizm veya aşırı aktif tiroid, yaşlı kedilerde görülen en tipik hormonal hastalıktır. En tipik semptomlar arasında, artan susuzluğun yanı sıra, artan iştahı olmasına rağmen, artan iştahı olmasına rağmen). Bazı kediler, uygunsuz idrara çıkma veya dışkılama oluşturmanın yanı sıra, daha huzursuz olmanın yanı sıra daha fazla seslendirebilir. Tedavi edilmezse, hipertiroidizm yüksek tansiyona, böbrek hasarına veya ikincil kalp hastalığına yol açabilir.

Tanı genellikle tiroid seviyelerinin kan ölçümü ile yapılır, genellikle serbest bir T4 ile birlikte bir T4. Geleneksel olarak üç tedavi seçeneği olmuştur. En tipik tedavi türü, metimazol olarak anlaşılan bir reçeteli ilaçtır. Bu ilaç her gün günde iki kez sağlanmalıdır ve ön yönetimin elde edildikten sonra her 3-6 ayda bir periyodik tiroid seviyesi kan izlemesi, kan sayımının izlenmesinin yanı sıra karaciğer/böbrek fonksiyonunun Elbette ilacın hasta etkisi yoktur.

Bazen kediler uyuşuk olacak, kusacak ya da metimazol iştahını kaybedecekler. Bununla birlikte, doz ayarlamalarıyla, çoğu kedi metimazolü oldukça iyi tolere eder, bu da kedinin ömrü için korunması gerekir. Diğer tedavi seçenekleri arasında çoğu durumda tek bir doz iyileştirici tedavi olarak tercih edilen radyoaktif iyot kullanılması yer alır. Bu yaşlı kedilerin çoğunda cerrahi tehlike nedeniyle tiroid bezinin cerrahi olarak çıkarılması artık yaygın değildir.

Deneyimlerime göre, kedilerin aşırı aktif tiroid tedavisi için çok fazla etkili takviyesi yoktur, ancak kediiz brokoli veya lahana gibi pişmiş Brassica sebzelerini kabul ederse, bunlar bazen tiroid düşürücü bir etkiye sahip olabilir. Bitki bugleweed bazıları tarafından kullanılmıştır, ancak etkinlik verileri sınırlıdır.

Hipertiroidizm

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *