Köpeklerimize geçmişe çok fazla önem veriyor muyuz?

Köpeklerimize geçmişe çok fazla önem veriyor muyuz?

Son güncelleme 17 Kasım 2016’da Puppy Leaks 14 Yorumlar
Bu, köpeklerinin geçmişine takıntılı olan bazı evcil köpek sahiplerine açık bir mektup. Onları sık sık forumlarda göreceksiniz, köpeklerinin davranışlarından şikayet edeceksiniz, ancak tavsiye almak istemiyorsunuz.

x

Evcil Hayvanlar

0 saniye 34 saniye

Canlı
00:00
00:34
00:34

Köpeğinizin geçmişi hakkında ne kadar biliyorsunuz? Eğer benden hoşlanıyorsanız, muhtemelen oldukça kabataslak, ancak hayal gücünüzün vahşi koşmasını engellemedi. Birçoğumuz için köpeklerimiz sadece bir tahmindir, ancak varsayımlarımız onu hikayeleri haline getirebilir.

Laika korkuyor ve hayatının ilk 6 ayının ne olduğunu asla bilemeyeceğim, ancak suçu almaya hazırım. Geçmişinden bağımsız olarak daha fazlasını yapabileceğimi biliyorum. Onu daha fazla sosyalleştirebilirdim, onu çok daha fazla eğitim oturumuna götürebilirdim, onu daha genç yaşta şapka takan insanlarla tanıştırabilirdim.

Ama yapmadım. Çok şey yaptım, ama her zaman yapabileceğimiz çok daha fazlası var.

Evcil köpek davranışı ile ilgili olduğunda, oldukça büyük genellemeler yapma eğilimindeyiz. ‘Tüm korkulu köpekler istismar edildi’ ya da ‘kadınları sevmiyor çünkü bir köpek yavrusu olarak kavga etti’ gibi şeyler. Doğru olabilir mi? Kesinlikle. Bu, sorunlu davranışları tanımlamak için kullanmaya devam etmemiz gerektiğini gösteriyor mu?

Sık sık antrenman yapmamız zor olan bir evcil köpekle karşılaşır mıyız? Kesinlikle.

En çok mücadele ettiğim sorunlardan biri Laika’nın kaynak koruması. Köpek bilişsel bilimi, genetik bir bileşen olup olmadığı konusunda henüz bir karar vermemiştir. Nature vs Nurture bizi çok fazla bilinmeyen ve çok fazla gri alan bırakıyor.

İnsanlarla karşılaştığımda, bir köpeğin geçmişindeki her şeyi suçluyorum.

Köpeğimizin geçmişi hakkında ne kadar biliyoruz? Bir şeyi suçlama eğilimimiz, ileri adım atma yeteneğimizi engelliyor mu? Suç oyunu, bu kadar çok binyılın neden barınak köpeklerini ‘hasarlı mallar’ olarak gördüğünü anlatmaya yardımcı oluyor mu? (Kafeslerinde sallanan barınak hayvanlarından başka bir şey göstermeyen özlü reklamlar da yardımcı olmaz)

Davranışsal konuların normalde sosyalleşme, dikkat, eğitim veya egzersiz eksikliğinden kaynaklandığını söylemek yerine, bazıları istismar ve ihmale odaklanma eğilimindedir. “Sparky postacı ısırdı, ama bunun nedeni sadece bir yavru olarak istismar edildiği için.”

Barınaktan bir evcil köpeği benimsemek, istismar edilen bir evcil köpeği benimsediğinizi göstermez.

Köpekler çok farklı nedenlerden dolayı teslim edilir; Alerjiler, karşılanabilirlik, başka bir eyalete taşınmak, onun için yeterli zamanınız yoktur. Bazı köpekler istismar edildi ve bazıları ihmal edildi ve bazıları bir barınakla sonuçlanıyor çünkü sahipleri onlardan yıprandı.

Davranış sorunları, vazgeçme nedenleri listesinin başında değildi. Bütçe dostu evcil hayvan dostu konutlara erişim, evcil hayvan sahibiyle olan anlık yaşam sorunları ve evcil hayvanla ilgili sağlık sorunları gibi konular sürücülerdi. Yerel yönetmelikler ve sigorta kısıtlamaları genellikle büyük ve zorba tipi köpeklerin bırakılmasına yol açtı. – Barınak Köpeği Köpeği Avma’nın maskesi

Köpeğimizin sorunlarının hepsinin istismardan kaynaklandığını varsaydığımızda, insanların barınak köpeklerini ‘hasarlı mallar’ olarak görmeye başladıkları şaşırtıcı değil.

Kötüye kullanım hakkında varsayımlar yapmak beni rahatsız ediyor; Aklımda hafifçe atılması gereken bir kelime değil. Korkulu evcil köpeğiniz istismar edilmiş veya ihmal edilmiş olabilir mi? Emin. Ancak bazı korkulu köpeklerin normal bir yetiştirilmesi vardı. Birçoğumuz, bizimle tanışmadan önce köpeklerimizde neler olup bittiğinin tüm ayrıntılarını asla bilemeyeceğiz.

En İyi Arkadaşlar Hayvan Topluluğu, Utah’ın En İyi Arkadaşlar Hayvan Derneği tarafından yapılan bir araştırmaya göre, öldürülmeyen hareketin ulusal bir lideri olan genç yetişkinler (18 ila 34 yaş), bir yetiştirici veya evcil hayvan mağazasından bir evcil hayvan satın alma olasılığı daha yüksektir. Bir barınak veya kurtarma organizasyonundan evsiz bir evcil hayvan benimseyin. İnanılmaz bir şekilde, genç yetişkinlerin neredeyse yarısı (yüzde 46) barınak hayvanlarını yetiştiricilerden daha az arzu ediyor. – Barınak hayvanları “hasarlı mallar” değildir Mercola

Köpeğimizin geçmişine çok fazla suçlama yapıyor muyuz?

Bir köpeğin potansiyelini geçmişleriyle ilgili varsayımlara dayanarak yargılamak adil değildir. Her birimiz geriye dönüp bakıp her zaman yapılabilecek çok daha fazlası olduğunu söyleyebiliriz. Daha fazla sosyalleşebilirdik, çok daha fazla eğitim oturumuna gidebilirdik ve evcil köpeğimizi şapka takan çok daha fazla insana tanıtabilirdik.

Köpeğimizin geçmişini neden suçlamak için neden bu kadar hızlıyız? Geçmişlerini gerçekte olduğundan çok daha karmaşık mı yapıyoruz? Sahip oldukları hayatları merak etmek doğaldır, ancak neye benzediğini gerçekten bilmek neredeyse imkansızdır.

Köpeğinizin geçmişiyle ilgili varsayımlarınızın tüm hikayeleri olmasına izin vermeyin ve ileri adım atma yeteneğinizi engellemesine izin vermeyin. Köpekler öğretmek için hazır olup olmadığınızı öğrenmeye hazırdır.

Geçmişi bırakmak zor, ama köpeğinizin uğruna denemeniz gerekiyor. “Asla gelişmeyeceği” zihniyetine takılmayın. Denemek için zaman ayırın,null

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *