• Uncategorized
  • 0

Evcil hayvanlarda Malabsorpsiyon Sendromu

Eklentiler Paylaşım ButtonsShare’e FacebookFaceFacebookShare’ye PinterestPinterestPinterestShare’e Moreaddthismore10

Malabsorpsiyon sendromu, önemli besinlerin ve proteinlerin emiliminin bozulduğu sindirim sisteminin kronik bir durumu için geçerli olan genel bir terimdir. Bu, üst sindirim sistemi de dahil ediliyorsa bazen kusmaya ek olarak, sık sık mukozluk veya yağlı karakterin ishalinden çeşitlilik gösterebilen çeşitli sindirim üzümü ile sonuçlanır. Kronik vakalarda kilo kaybına ek olarak iştahtaki modifikasyonlar da olabilir.

Evcil hayvanlarda gıda alerjisi/aşırı duyarlılık, lenfangektazi, inflamatuar bağırsak hastalığı ve hatta kanser gibi hastalıklarda malabsorpsiyon sendromuna neden olabilecek birçok kronik hastalık vardır. Kronik ishalli bir PET ile sağlandığında, bir çalışma sırasında, pankreas hastalığı tarafından tetiklenen maldigestion sendromlarından malabsorpsiyon sendromlarını ayırt etmek önemlidir.

Temel bir CBC/kimya kan çalışması ve parazitler için dışkı incelemesi, bu evcil hayvanlarda sıklıkla önemli temel çalışmalardır, ancak daha kronik durumlarda, hipoalerjenik diyetlerle özel diyet çalışmalarları, kesin hastalık tanısı için bağırsak biyopserine ek olarak sıklıkla denenir. Bu, en iyi uzun süreli tedavi planının uygulanabilmesini sağlamak için önemlidir. Sindirim sisteminin birçok bağışıklık aracılı hastalığında, metronidazol, tylan tozu gibi antibiyotikli çalışmalar, uzun süreli uygulama için prednizon gibi bağışıklık baskılayıcı ilaçlara ek olarak gerekli olabilir. Prognoz, erken ve agresif teşhis ve terapötik tedavilere ek olarak ilgili ana hastalık süreci ile belirlenecektir.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *