• Uncategorized
  • 0

Evcil hayvanınızı bu gizli riskin

eklemeyin ButtonsShare’i FacebookFacebookFabookShare’e PinterestPinterTwitterShare’e Moreaddthismore8’e PinterestPittertWitterShare’e tabi tutmayın.

Birkaç gün önce FDA uyarısına kalkmak için şok oldum, flurbiprofen adlı bir insan ilacının bazı evcil hayvanlarda ciddi sağlık sorununu tetiklediği. Bu ilacın insan göz damlalarında kullanıldığını duydum ve bazı doktorlar cilt üzerinde uygulanmak için topikal bir formülasyon reçete ediyor, ancak bu steroidal olmayan anti-enflamatuar ilacın köpekler için reçete edildiğini duymadım. kediler. Ek olarak okuduktan sonra, bu ilacın gerçekte ciltte kullanılacak insanlara reçete edildiği, ancak bir şekilde ev kedisine girmesi ve neredeyse böbrek yetmezliğini tetikleyen bir şekilde sonuçlandı. Bu sadece bir kez gerçekleşmedi, ancak bu acil FDA uyarısını garanti etmek için yeterli zaman.

Bu FDA uyarı, bizi aynı evde çevrimiçi olan aile evcil hayvanları için bir şekilde tehlikeli hale getiren insan ilaçlarının tehlikeleri konusunda uyarmalıdır. FDA uyarısı, sağlık hizmeti sağlayıcılarının yanı sıra evcil hayvan sahiplerini bu ilacın tehlikelerine ve diğer topikal ilaçlara evcil hayvanlarımıza uyanık olmaya teşvik etmeye devam ediyor. İlaç, insanın taşıma veya boynunda topikal olarak kullanılsa da, aile evcil hayvanları, olası ölüme neden olmak için yeterli maruz kalabilir. İnsan ilacı, son derece az dozlarda bile aile evcil hayvanları için çok tehlikeli olabilir. Aile evcil hayvanları, tüm ilaçları insanlarla benzer şekilde metabolize etmez ve taşıma ağrınızı hafifleten bir ilaç evcil köpeğiniz veya kediniz için toksik olabilir. Aile evcil hayvanlarının insan ilaçlarına girmesinin tehlikelerinin sadece birkaç örneğine bakalım, bu listenin tüm potansiyel tehlikeleri sağlayan toplamda hiçbir yere yakın olmadığını akılda tutarak.

Yıllardır ateş ve ağrı için reçete edilen birçok tanınmış insan ilacına asetaminofen denir. Bu ilaç, hem yaşlı bireylerin yanı sıra son derece genç pediatrik bireylerde rutin olarak reçete edilmiştir. Asetaminofen, ilaç tylenol için jenerik adıdır ve aynı zamanda reçetesiz reçetesiz soğuk ürünlerin yanı sıra baş ağrısının yanı sıra ağrı ilaçlarının bir bileşenidir. Bu ilaç rutin olarak insanlarda oldukça güvenli bir şekilde kullanılsa da, bu evcil hayvanlarda risksiz olmasına eşit değildir. Bir tablet kadar biraz eşdeğer olan küçük bir doz asetaminofen, bir kedinin kan hücrelerine zarar verebilir, karaciğer yetmezliği gibi organ hasarına neden olabilir ve hayat için çok önemli olan uygun doku oksijenasyonunu durdurabilir.

İnsanlarda sıklıkla kullanılan bir başka ilaç grubu, ancak aile evcil hayvanlarında potansiyel olarak toksik olmayan steroidal olmayan antienflamatuar ilaçlardır (NSAID’ler). Bu, flurbiprofen’in düştüğü ve toksisiteleri tetiklediği ve FDA uyarısını başlattığı ilaç grubudur. Bu ilaç grubu benzer şekilde aspirin ve ibuprofen gibi bazı son derece önemli isimler içerir ve ayrıca evcil hayvanlarda son derece ciddi sorunlara neden olabilir. Yanlış izlenen bir NSAID’nin oldukça az dozu, bir evcil köpek veya bir kedide böbrek yetmezliğine neden olabilir. Bu ilaç sınıfı da benzer şekilde, karın ve bağırsaklarda son derece zayıf yaralanmalara neden olacak prospektife sahiptir. Hamster ve gerbiller gibi küçük aile evcil hayvanları, bu ilaç sınıfından da olumsuz ve oldukça tehlikeli yan etkiler için aşırı tehlike altındadır. FDA uyarısında belirtilen durumlarda görüldüğü gibi, kremler, losyonlar veya diğer topikal ilaçlar gibi preparatlar bile evcil hayvanlarda ciddi hasarı tetikleyebilir. Cildinize veya bir ev üyesinin cildine ilaç uygularsanız, alan ilaçtan iyice temizlenene ve alan güvenli hale getirilene kadar evcil hayvanı uzak tutmak çok önemlidir. Kremlerin yanı sıra losyonların yatak ketenlerine veya aile evcil hayvanlarımızı aşırı tehlikeye maruz bırakabilecek diğer alanlara girebileceğini unutmayın. Bunu anlamak ve zevk almak bir trajediyi durdurmaya yardımcı olabilir.

Her iki insanda hem de hayvanlarda çok daha belirgin hale gelen bir başka ilaç sınıfı antidepresanlardır. Bu ilaçlar, bu son on yılda insanlarda depresyon belirtileri ile savaşmak için her zamankinden çok daha fazla kullanılmıştır. Bu ilaç sınıfı, yanlış dozda sağlanırsa çok tehlikelidir. Bir insan antidepresanının sadece bir tableti hızlı bir şekilde nöbetlere, yüksek kan basıncına, vücut sıcaklığına ve bir kedide kalp atış hızına neden olabilir. Faiz sıkıntısı koşullarını tedavi etmek için kullanılan ilaçlar, aynı şekilde titremelere, vücut sıcaklığında yükselmeye ve bir evcil hayvanda olası ölüm neden olabilen uyarıcılardan oluşur.

Son derece tipik bir ilaçBu, hem insanlarda hem de aile evcil hayvanlarında kullanılan levotiroksin olarak adlandırılır. Bu ilaç, hipotiroidizm olarak anlaşılan son derece tipik bir durumu tedavi etmek için kullanılır. Levotiroksin ile birincil endişe, insanlar ve evcil hayvanlar arasında ve farklı ağırlık aralıklarına sahip aile evcil hayvanları arasında çok büyük bir doz aralığının olmasıdır. Ek olarak bu sorunu karmaşıklaştırmak için, yanlış dozda sağlanırsa levotiroksin çok tehlikelidir. Bu ilaca bakarken çok fazla güvenlik marjı yoktur. Evcil köpek dozunu bir kedi için sağlama konusunda küçük bir hata hızla ölümcül olabilir. Kedilerdeki büyük dozlar ve köpekler titremelere, nöbetlere, kalp atış hızında bir artışa neden olabilir ve hatta agresif davranışlara neden olabilir.

Diğer tehlikeler uyku yardımlarında (hem reçetenin hem de tezgah üstü olanların yanı sıra), kan basıncı ilaçlarında, kardiyak ilaçlar, tüm ağrı ilaçları, stres ve kaygıyı tedavi etmek için kullanılan ilaçlar ve listeleme devam edebilir. Bazı ilaçlar, aile evcil hayvanlarında insanlarda gerçekleştirdiklerinden tam tersi etkiye neden olur. İnsanların biraz uyumasına yardımcı olmak için kullanılan bir ilaç, örneğin bir evcil köpekte aşırı uykusuzluğa neden olabilir. Çocuklarda hiperaktiviteyi tedavi etmek için kullanılan ilaçlar, aile evcil hayvanlarının çok hiper ve aktif olmasına neden olabilir. Bu fark da benzer şekilde yetişkinler ve çocuklar arasında görülür. Aynı şekilde, tezgah üstü bir uyku yardımını (birçoğu difenhidraminden oluşan) yutan bir evcil köpeğin, bir hayvanın uykulu yerine tedirgin olmasına neden olması son derece tipiktir. Benzodiazepinler (yani valium) gibi birçok merkezi endişeli sistem ilaçları, bir kedide oldukça hızlı bir şekilde karaciğer hasarına neden olabilir.

Bazen zehirlenme belirtileri dakikalar içinde gerçekleşir ve diğer zamanlarda ortaya çıkması birkaç gün sürebilir. Bu semptomlar kanama, kusma, tükürük, nöbet, uyuşukluk ve bilinç kaybını içerebilir. Zehirler ölümcül olaylardır ve normalde hızlı tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyacaktır. Evcil hayvanınızın zehirlendiğinden şüpheleniyorsanız, anında veteriner hekim veya zehir yönetme merkezinizle iletişime geçin. ASPCA Ulusal Hayvan Zehir Yönetme Merkez Telefon Numarası 1-800-548-2423’tür. Her türlü olumsuz ilaç etkisi veya evcil hayvan zehirlenmesi durumunda, FDA’ya bir rapor da sunulmalıdır.

Yararlı tutulması gereken diğer telefon numaraları, şehrinizin insan zehir yönetimi merkezine ek olarak evcil hayvanınızın veteriner hekimlerinin telefon numaralarıdır. Birçok insan zehir yönetimi merkezleri aynı şekilde evcil köpek ve kedi zehirlenmeleri hakkında bilgi vardır. Mümkünse, personellerinin nasıl olduğunu ve hazır olup olmayacaklarını ve POST MERTE bilgisini evcil hayvan sahiplerine tedarik edebileceklerini görmek için önceden inceleyin. Genellikle kusmayı indüklemek, birkaç toksinlerin ortadan kaldırılmasında yararlı olabilir. Diğer zamanlarda kusma çok daha fazla zarar verebilir, yiyecek veya sıvılar sağlamak toksini zayıflatmaya veya emilimini geciktirmeye yardımcı olabilir. Emilimdeki bu gecikme, evcil hayvanın veteriner hekimden uygun acil durum uzman yardımını almak için uzun süre yardımcı olabilir.

Birçok yutulan veya topikal ilaç aynı şekilde böbrekler ve evcil hayvan karaciğeri üzerinde zayıf bir etkiye sahip olabilir. Veteriner hekiminiz kan testleri yapabilir ve uygun eylem programını seçmek için her durumu ayrı ayrı inceleyebilir. Örneğin, karaciğer herhangi bir nedenle tehlikeye girmişse, karaciğer hücrelerini tehlikeli toksinlerden koruyan önemli bir antioksidan olan denosil olarak adlandırılan reçetesiz bir ilaç glutatyon seviyelerini artırır. Bu ilaç, boş bir karın üzerinde en iyi şekilde sağlanır ve şüpheli zehirin yutulmasından birkaç gün sonra başlatılabilir.

Evcil hayvanınızın ilaçlarının uygun dozundan emin değilseniz veya herhangi bir ilaçla ilişkili başka soru varsa, lütfen size yardımcı olmaktan çok memnun olacak 1800petmeds eczacınızı arayın.

Evcil hayvan güvenliği

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *