• Uncategorized
  • 0

Kedi tıbbı, veteriner tıbbındaki son teknoloji ürünü

ilerlemeler, on yıl önce ölüm cezası olacak kedilerde tıbbi durumları teşhis etmeyi ve tedavi etmeyi mümkün kılar. Kemoterapiden böbrek nakline, MRG’lere, radyasyon tedavisine, YBÜ bakımına, kemoterapiye kadar, kediler artık insanlarla aynı tıbbi bakım seviyesine sahip olabilir. Stajyerlerden onkologlara ve optamologlara kadar uzanan yönetim kurulu sertifikalı uzmanların en son veteriner bakımı, her zamankinden çok daha yaygın olarak sunuluyor.

Dr. Julie Smith, Washington, DC’nin hemen dışındaki Hayvanlar Gelişmiş Veteriner Görüntüleme Merkezi’nde tıbbi direktördür. Manyetik rezonans görüntüleme (MRI) tesisleri, bugün sunulan en güçlü ve kesin tanı yöntemlerinden biridir ve ayrıca insan tıbbında rutin olmuştur. Son on yıldır MRI’lar hayvanlar için teklif edildi. Bir MRI, keşif ameliyatları gibi invaziv prosedürlere dahil olmak üzere daha yüksek tehlike olmadan derinlemesine ve yararlı bilgiler sağlar.

Yüksek teknoloji ürünü hayat kurtarır

Dr. Smith, beyin tümörü olan 7 yaşındaki Maine Coon Mike’ın durumunu paylaştı. Dr. Smith, “Sağlama endikasyonları 3 haftalık bir alışkanlık modifikasyonlarının ve sola dönüyor” diyor. “Tümörü bir menenjiyomdu.” Mike’ın nöroloğu ameliyat önerdi. Mike’ın koruyucusu Louis Abramovitz, “Bu bizim için basit bir karardı” diyor. “Mike çok özel, tatlı, sevecen bir kedi ve onun çok daha büyük bir yıl geçirdiğine inandık.” Mike sadece tamamen iyileşmekle kalmadı, ancak “birkaç hafta içinde çok daha fazla enerjiye sahip gibi görünüyordu ve yıllar içinde olduğundan çok daha canlı görünüyordu” diyor.

İleri Veteriner Tıbbı Umut Merkezi, Viyana, VA’da çok özel bir yöntemdir. Hizmetler, acil tıp, yoğun bakımdan cerrahiye, BT taramasına ve kardiyolojiye kadar çeşitliliği kullandı. Onkolog Conor J. McNeill, DVM, Dipl. ACVIM (onkoloji), standart teknikleri son teknoloji protokollerle entegre ederek sanat kanseri bakımının belirtilmesini kullanır. Son başarılarından biri, gelişmiş akciğer kanseri olan 12 yaşındaki yerli bir steno kedi içeriyordu. “Kanseri neyin tetiklediğini anlamıyoruz,” diyor Dr. McNeill. “Onu altı ay boyunca kemoterapi ile tedavi ettik ve kanseri uzak tutabildik, ancak daha sonra tümör tekrar büyümeye başladı.” Son tedavisi için Dr. McNeill, şu anda sadece köpekler için yetkilendirilmiş bir kitap ilacı kullandı ve kedinin tümörü sadece bir dozla küçüldü. Bu tip etiket dışı ilaç kullanımı oldukça yaygındır.

Kanser tedavilerindeki yaşamın kalitesi, yaşamın en üst düzey hedefidir. “Bireylerimizin acı çekmediğinden emin olmak istiyoruz” diyor Dr. McNeill. “Amacımız rahat, ağrısız olmaları ve kendi başlarına yemeye hazır olmaları. Ağrı ve bulantı gibi olası yan etkilerin tedavisi konusunda proaktifiz. ” Dr. McNeill, kemoterapi yan etkilerinin kedilerde olağandışı olduğunu ve birçok kedinin tedaviyi iyi tolere ettiğini eklemekte hızlıdır.

Son teknoloji ürünü veterinerlik pahasına

MRI’lar ve kemoterapi gibi yüksek teknolojili tedaviler bir maliyete sahiptir. MRI’lar 1500-1900 $ ‘dan çalışabilir. Yoğun bakım maliyetleri günde 1000-2000 $ ‘dan çeşitlilik gösterebilir ve kemoterapi maliyetleri sayısız dolara tırmanabilir. Yüksek yaşam kalitesi sorunlarına ek olarak parasal endişeler düşünülmesi gerektiğinde kedi koruyucuları için tedavi kararları vermek zor olabilir.

Gider bir faktör haline geldiğinde, ötenazi veteriner ve müşteri arasındaki tartışmanın bir parçası olabilir. Bu, veteriner mesleğinde “ekonomik ötenazi” olarak anlaşılmaktadır ve aynı zamanda veteriner hekimleri ve personel tarafından fantastik bakımla ele alınan hassas bir konudur. Hope Center CEO’su Kris Boucher, “Bir evcil hayvanın sahibine ne gösterdiğini asla anlayamayız” diyor. “Müşterinin bütçesine göre formda ve geri ödeme seçenekleri sunduğumuz önerilerde bulunuyoruz, ancak bir müşterinin kararını asla değerlendirmiyoruz.” Dr. McNeill’e göre her zaman seçenekler var. “Steroidlerle kanserli bir kedi ve ayda 50 dolar kadar palyatif bakım tedavisi yapabiliriz” diyor. “Bu, kediyi birkaç hafta daha rahat tutabilir ve aynı zamanda müşterinin kedinin terminal hastalığı ile anlaşmaları bulmak için zaman sağlayabilir.”

Gelişmiş veteriner bakımı pahasına kedi koruyucularına yardımcı olmak için yöntemler vardır. Evcil hayvan sigortası kapsamı aşamalı olarak popüler hale geliyor. Bir dizi plan kullanarak bir dizi iş vardır ve koruma seçilen plana bağlı olacaktır. Bazı durumlarda, plan tedavinin çoğunluğu için ödeme yapabilir, diğerlerinde müşteriler, düşülebilir ve biraz ortak ödeme ödeyebilir. Özellikle tıbbi ve veteriner giderlerini karşılamak için yaratılan bakım kredisi gibi düşük faizli kredi puanı kartları düşük veya yoknullnull

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *