• Uncategorized
  • 0

Hayvanlarda Bartonella

Eklentiler ButtonsShare’i FacebookFacebookFacebookShare’ye PinterestPintertWittershare’e Moreaddthismore’a PinterestPintertWittershare

Bartonella’nın bakteriyel türleriyle enfekte olmuş çok sayıda hayvan arasında, köpekler ve kediler insan enfeksiyonu için büyük bir rezervuarı temsil eder, çünkü birçok Bartonella türü zoonotiktir, bu da evcil hayvandan insana iletilebileceğini ima eder. Köpeklerin insanlar için bir Bartonella enfeksiyonu rezervuarı olarak rolü daha az açık olsa da, kedilerden ısırıklar/çizikler ve pire yoluyla bulaşmanın çok daha yaygın bir senaryo olduğuna inanılmaktadır.

Bartonella için pozitif bu kedilerde tipik olarak kedi çizikleri veya ısırıkları insan enfeksiyonuna neden olabileceğinden, kediden insana aktarılan birçok yaygın Bartonella türü kedi çizik hastalığı olarak bilinir. Kedi Scratch hastalığı önemli bir insan sağlığı tehdidi olabilir, bu nedenle bir kedi tarafından çizilen veya ısırılan herhangi bir kişinin doktorları tarafından mümkün olan en kısa sürede değerlendirilmesi önemlidir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan sağlıklı kedilerin yaklaşık% 20’si Bartonella için pozitif olabilir. Çok sayıda kedi tıbbi semptom göstermese de, bu kediler yıllarca veya evcil hayvanın ömrü için enfekte kalır. Bakteriler etkilenen kedilerde çeşitli sistemik semptomlara neden olabilirken, oral, solunum veya göz semptomları bazı kedilerde görülen en yaygın semptomlardır ve diş eti iltihabı/stomatit, hapşırma ve akıntı gibi üst solunum semptomları ve korneanın iltihaplanmasını içerebilir. ve gözün iç odaları. Bazen, muayene ve bilinmeyen köknarlardaki genişlemiş lenf düğümlerinin yanı sıra kronik sindirim sistemi semptomları meydana gelebilir.

Tüm sağlıklı kediler, özellikle bu semptomların bazılarına sahip olanların yanı sıra özellikle barınak veya yüksek gerilim durumlarından gelen kediler ve enfeksiyon oranlarının en yüksek olduğu pire istilaları olan kediler test edilmelidir. Özel kan antikor testlerinin yanı sıra pozitif kedileri tanımlayabilecek PCR testleri vardır. Enfekte kedilerin tedavisi sadece birkaç haftalık doksisiklin antibiyotik tedavisini değil, aynı zamanda katı pire kontrolünün uygulanmasını da içerir. Erken tespit ve tanı ile iyileşme için prognoz tipik olarak mükemmeldir

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *