• Uncategorized
  • 0

Dünya Veteriner Günü 2013

ButtonsShare’i FacebookFacebookFacebookShare’e PinterestPintertWittershare’e PinterestPinterestPinterestShare’ye Moreaddthismore’a paylaşmak

Bu Cumartesi günü Dünya Veteriner Günü olduğunu biliyor muydunuz? 2000 yılında Dünya Veteriner Derneği tarafından kurulan bu gün, her yıl Nisan ayının son Cumartesi günü kutlanıyor. Günün arkasındaki fikir, veteriner mesleğini kutlamak ve veteriner hekimlerin küresel başarılarını vurgulamaktır. Her yıl farklı bir tema seçildi, bu yılki konu “durdurmak ve korumak için aşı”. Amaç, hastalığın önlenmesi için aşıların değeri konusunda farkındalığı artırmaktır. Dünya Veteriner Günü uluslararası bir gündür ve aşılar teması hem refakatçi hayvanları hem de hayvancılıktan korunmaya odaklanır, bu da insanları zoonotik hastalıklardan korumaya yardımcı olur. Veterinerler, dünyadaki aşı programlarının başarısı için çok önemlidir.

Bazı ülkeler evcil hayvan aşılarına duyulan ihtiyaç konusunda farkındalığı artırmak için çalışırken, burada Amerika Birleşik Devletleri’nde evcil hayvan aşılarına ve evcil hayvanlarımız için uygun aşıların değeri hakkında eğitime hazır erişim vardır. Aslında, şimdi aşılar ve optimal aşı sıklığı ile ilişkili olası riskler hakkında artan tartışmalar var. Aşılama ile ilgili Amerikan Hayvan Sağlık Tesisi Derneği’nin (AAHA) konumu:

Köpeklerin ve kedilerin aşılama ihtiyaçları en az yılda bir şekilde incelenmelidir ve uygunsa aşılama programları hastanın yaşı, sağlık durumu, ev ve seyahat ortamındaki ve yaşam tarzındaki değişiklikler temelinde değiştirilmelidir. Aşılar, yaş, cins, sağlık durumu, çevreye (zararlı ajanlara potansiyel maruz kalma), yaşam tarzına (diğer hayvanlarla temas) ve evcil hayvanların seyahat rutinlerine göre bireyselleştirilmiş, ayrıntılı bir önleyici sağlık planının sadece bir bileşeni olarak düşünülmelidir. köpek veya kedi.

Veteriner hekiminizle yakın çalışmanızı ve kendi evcil köpeğiniz veya kediniz için en uygun bir plan oluşturmak için evcil hayvanınızın aşılaması gereksinimlerini gözden geçirmenizi öneririz.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *