• Uncategorized
  • 0

10 Köpeğinize daha fazla zihinsel stimülasyon sağlamak için yöntem

10 Köpeğinize daha fazla zihinsel stimülasyon sağlamak için yöntem

Son güncelleme 23 Nisan 2022’de Puppy Sızıntıları 24 Yorumlar

x

Köpeğinizi lastiğe yardımcı olmak ve onları meşgul etmek için bazı yöntemler mi arıyorsunuz? Eğer öyleyse rutinlerine psikolojik olarak daha uyarıcı aktiviteler eklemeyi deneyin.

Sadece köpeğinizin rutinine daha fazla fiziksel egzersiz eklemek yerine, onları gerçekten yormak için birkaç beyin oyunu ekleyin. Zihinsel stimülasyon, köpeklerimizin yaşamlarını anlamlı bir şey sağlayarak zenginleştirir. Bu faaliyetler can sıkıntısını kolaylaştırdığı için, köpeklerimizin aşırı çiğneme veya havlama gibi davranışsal sorunlar yaratma olasılığını azaltırlar.

Köpeğinizin beynini egzersiz yapmak için bazı basit yöntemler arıyorsanız, köpeğinize daha fazla zihinsel stimülasyon sağlamak için 10 yöntem.

İpucu: Köpeğinizi telaşlı tutmak için daha fazla yöntem arıyorsanız, köpeğinizi evinizin içinde telaşlı tutmak için 33 yöntemi incelediğinizden emin olun ve köpekler için 26 can sıkıcı avcı.

1. Köpeğinizin yiyecekleri için çalışmasını sağlayın

Yemek zamanı söz konusu olduğunda köpeklerimiz oldukça basit. Çoğumuz sadece kaselerini yere koyar ve onlara gitmelerine izin veririz. Şimdi bununla ilgili yanlış bir şey yok, ancak doğal temizleme alışkanlıklarından çok uzak. Dolayısıyla, köpeklerinizin rutinine biraz daha zihinsel stimülasyon eklemek istiyorsanız, besleme rutinlerini değiştirmeye başlayabilirsiniz. Yemeklerini günde birkaç kez teslim etmek yerine köpeğiniz için eğlenceli bir oyun yapabilirsiniz.

Tercih ettiğim teknik, Kong Wobbler veya Bob-a-Lot gibi bir gıda dağıtıcı oyuncak kullanmak. Köpeklerinizin oyuncakta yemeklerini ve yiyecekleri delikten bulmak için etrafta yuvarlamak zorunda oldukları gibi konumlandırıyorsunuz. Gerçekten de – biraz gürültülü olabilir, ancak köpeğiniz için ne kadar tatmin edici olduğunu gördüğünüzde buna değer.

2. Köpeğinizin koklamasına izin verin ve yürüyüşlere bak

Yürüyüşe çıkmak, köpeklerinizin en ilginç kısımlarından biridir. Onlara biraz daha fazla durmalarına izin vererek onlara biraz daha zihinsel stimülasyon sağlayabilirsiniz. Yürüyüşün mükemmel fiziksel egzersiz olduğu doğrudur, ancak köpekler için de keşifle ilgilidir. Elbette şimdi bir milyon kez yolunuzda yürümemiş olabilirsiniz, ancak bu kesinlikle köpeğinizin her gün incelemesi için yeni ve ilginç kokular olmadığı anlamına gelmez.

Ve köpeğinizin sizi yürüyüşe götürmesine izin vermekten rahat değilseniz, ücretsiz koklama için belirli alanlar veya zamanlar atayabilirsiniz. Köpeğinize “Sniff” gibi bir ipucu öğretin ve bir süre kontrol etmelerine izin verin. Sadece doğrudan bir çizgiyi yürümek yerine keşif ve duyusal zenginleştirme (koklama) içeren bir yürüyüşten sonra tam olarak ne kadar yorgun köpeklerin olduğuna şaşıracaksınız.

Bir dahaki sefere köpeğinizle yürüdüğünüzde, sadece görsel olarak değil, bir şeyleri burnuyla analiz ettiklerini unutmayın. Tüm bu ilginç kokuları kontrol etmek ve almak için birkaç dakika sağlayın.

3. Köpeğinize bir bulmaca oyuncak alın

Bulmaca oyuncakları, köpeğinizi telaşlı ve eğlendirmek için güzel ve basit bir yöntemdir. Bulmacalar gibi interaktif oyuncaklar, köpeğinizin bir göreve odaklanmasına yardımcı olur ve ek zihinsel stimülasyonun eklenmesi uzun bir yol kat eder. Günde 15 dakikalık bir oyun köpeğiniz için bu kadar önemli bir fark olabilir. Onlara odaklanmaları gereken bir şey sağlar ve günlerinde ek anlam, sorun davranışlarını hafifletme söz konusu olduğunda yardımcı olur.

Bulmaca oyuncakları mükemmeldir, çünkü köpeğinize doğal sorun çözme yeteneklerinden birkaçını kullanma imkanı sunarlar. Köpeğinizi interaktif oyuncaklarla meşgul etmenin yanı sıra, güvenlerini artırmaya ve zihinsel olarak yorulmanıza yardımcı olabilirsiniz.

Şimdi tüm bulmaca oyuncaklarının tüm köpekler tarafından benzer şekilde sevilmediğini unutmayın. Köpeğim, yere düz yatan bulmaca oyuncakları üzerinde ikramlarla doldurulmuş dondurulmuş bir kong’u tercih ediyor. Dondurulmuş bir Kong onu 30+ dakika boyunca telaşlı tutarken, bir bulmaca oyuncağı genellikle 2 sürer. Bu yüzden köpeğinizin bulmacalara girip girmediğinden emin değilseniz, ilgilerini ölçmek için bir çörek kalay ve tenis kürelerinden bir tane yapmayı öneririm.

4. Köpeğinize yeni hileler öğretin

Köpeğiniz kaç teknik biliyor? Harika bir konaklama var mı, buraya gelip uzanıyorlar mı? Harika haber, onlara temel bilgilerin ötesine geçen çok daha fazla şey var. Teknik eğitimi ile her zaman eklenecek daha çok şey vardır.

Köpeğinize yeni bir teknik veya komut öğretmek, zihinsel stimülasyon için mükemmeldir ve ayrıca çekingen veya korkulu köpeklerle özellikle pratik olabilir. Tüm bu eğitim, köpeklerinizin güvenini artırmaya yardımcı olacak ve köpek ve sahibi arasındaki bağı güçlendirecek. Yeni komutları keşfetmek, aynı zamanda köpeklerinizin odaklanmanın yanı sıra dürtü yönetimi (görgü) geliştirmeye yardımcı olabilir.

Sonra köpeğinize ne öğreteceğinizden emin değil misiniz? İşte başlamanız için 52 tekniğin mükemmel bir listesi. Tercih ettiğim tekniklerden biri bacaklar arasında dokuma. Gerçekten harika ve etkileyici görünüyor, ancak şaşırtıcı bir şekilde öğretmek için en basit tekniklerden biriydi.

Yo öğretimnullnull

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *