• Uncategorized
  • 0

Kedilerde Uygunsuz Eliminasyon: Nedenler ve Tedaviler

MorterestPinterestPinterestShare’e TwittertWittertWittershare’e MoreAddthismore 4

Feline veteriner hekimlerinin karşılaştığı en yaygın ve cesaret kırıcı sorunlardan biri, kedilerin idrar yapmak ve/veya dışkılamak için çöp kutusunu kullanmayı bırakmasıdır. Aslında, uygunsuz eleme, kedi koruyucularının kedilerini bazı durumlarda evcil hayvanlarını benimsemek ve hatta ötenazi yapmak için bırakabilecekleri en yaygın nedenlerden biridir. Sorun, bu sorunun seçeneklerinin bulmak çok daha zor olabileceği çoklu kedi evlerde çok daha zahmetli.

Artık çöp kutusunu kullanmayan bir kedinin değerlendirilmesinin ilk adımı, tam bir tıbbi muayeneye ve ayrıca idrar yolu inflamasyonu/enfeksiyonu için idrar analizinin yanı sıra gastrointestinal parazitler için dışkı analizine sahip olmaktır. Bir evcil hayvan orta yaş veya daha büyükse, bir kan CBC/kimyası ve tiroid testi de belirtilebilir. Bu çalışmalar, uygunsuz idrara çıkma ve/veya dışkılamaya neden olabilecek tıbbi problemlerin tespitine izin verir.

Bir tıbbi çalışma, altta yatan bir sağlık sorunu belirtemezse, davranış sorunları muhtemelen sorunun kaynağıdır. Bu durumlarda, çok daha fazla çöp kutusu eklemek ve farklı çöp türleri denemek bazı durumlarda yardımcı olabilir. Etkilenen kediyi küçük bir odada izole etmek, kedi çöp kutusuna yeniden eğitilene kadar genellikle gereklidir. Bazen feromonlar olarak bilinen kedicik hormonları, ürün feliway gibi yararlı olabilir.

Çoğu zaman, uygunsuz idrara çıkma ve/veya dışkılama, hanehalkının kedi üyeleri arasında istenmeyen saldırganlık da dahil olmak üzere kediler arası davranışsal sorunlardan kaynaklanabilir. Bu durumlarda, prozac, amitriptilin veya klomiprimin gibi reçeteli ilaçlarla tıbbi tedaviye ihtiyaç duyulabilir. Soğuk algınlığı ve sakinlik dahil doğal ürünler de yararlı olabilir. Bütünsel veterinerler genellikle tıbbi veya davranışsal uygunsuz eliminasyon nedenleri olan kediler için kişiselleştirilmiş homeopatik ilaçlar reçete edecektir. Ayrıca kedilerin evrimsel türlere uygun bir diyette olduğundan emin olacaklar: ya primal gibi çiğ et bazlı bir diyet veya Halo, Petguard veya Wysong gibi doğal konserve bazlı bir diyet.

Çöp kutusu dışında uygunsuz eleme olan kediler için prognoz, bir çalışma üzerinde altta yatan tıbbi nedenlerin bulunup bulunmadığına ve evde davranışa katkıda bulunan başka kedilerin olup olmadığına bağlı olacaktır. .

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *