• Uncategorized
  • 0

Clicker Eğitimi: Her şey ne hakkında?

Gary Wilkes tarafından
28 Şubat 2018
Bir köpeğin bakış açısından, bir komuta uymak iki kolay soruna dayanır; “Benden ne yapmamı istersiniz?” “Ne yaparsam ne alırım?” Bunu insan terimleriyle koymak için, köpeklerin ne yapılması gerektiği konusunda bilgiye ihtiyacı var ve neden bunu yapması gerektiği bir motivasyon.

Neden? Niye?

Köpeklere bir şey talimat vermeden önce, denklemin “neden” kısmını tatmin etmelisiniz. Keşfetmek deniyor, sıkıcı ve zor olabilir. Yeterli motivasyon olmadan, köpek, yolsuz bir kedinin göz atmasının yanı sıra yorulması muhtemeldir. Köpeklerinize ilham verecek şeyleri bulduğunuzda, onları köpeklerin yapmasını “neye” bağlamaya başlayabilirsiniz.

Ne?

Bir davranışı keşfetmenin ilk aşamalarında, bir köpek, alışkanlıkların hangi kısmının başarıya veya başarısızlığa neden olduğunu belirten bilgi sinyallerini kaldırması gerekir. Her başarılı tekrar, bir fotoğraf bulmacasına bir parça daha koymak gibi, uygun davranışa biraz daha fazla bilgi bağlar. Bilgi özensiz veya belirsizse, köpeklerin “büyük resmi” nü çıkarması çok daha fazla tekrar alacaktır. Bilgi sinyaliniz halsiz veya kötü zamanlanmışsa, yanlış bilgi, farklı bir bulmacadan bir parça eklemeye çalışmak gibi davranışa bağlanır. Etkin bir bilgi sinyali ile, uygun şekilde kullanılan parçaların kısmı artar ve bulmaca daha hızlı çözülür.

Bilgi sinyali olarak övgü

Tarihsel olarak, köpek fitness eğitmenleri için opsiyonun bilgi sinyali sözlü övgü olmuştur. İnsanların büyük davranışları belirlemek için kelimeleri kullanması doğal olsa da, köpekler sinyalin zamanlamasına kelimelerin arkasındaki kavramsaldan çok daha fazla bağlıdır. Köpek İngilizceyi gerçekten anlamadığından, “iyi çocuk” anlamına gelmeyi seçtiğiniz sinyal keyfidir. Bununla birlikte, elde ettiğiniz sonuçlar, köpeğin verilen bir sinyali bir davranışa bağlama yeteneği tarafından belirlenir.
Reklamlar

Bunun tam olarak nasıl çalıştığına dair bir kavramı elde etmek için, köpeklerinizi arayın ve biraz getirme oyununa başlayın. Odanın karşısındaki yarı yöntemi hakkında keyfi bir nokta seçin ve yerinde bir el havlusu koyun. Şimdi, doğrudan havlunun ötesine geçeceğinden emin olmak için küreyi atın. Köpekleriniz topa doğru koşarken, mutlaka havlunun üzerinden geçecektir. Köpeğinizin burnu havlunun üzerinden geçerken “iyi çocuk” ı belirtin. Köpeğinizin henüz kelimelere cevap vermediğini endişelendirmeyin. Sadece “iyi” i belirlemeye başladığınız zaman ile “oğlunu” yüzeye çıkardığınız zaman arasında tam olarak ne kadar ilerlediğine tam olarak ilgi duyun.

Şimdi tekrar deneyelim. Bu kez, övgü kullanmak yerine, davranışı ne zaman işaretleyeceğinizi ellerinizi çırpın. Yakından bakarsanız, anlık bir alkış için en önemli avantajı ve övgü kullanmak için en önemli dezavantajı görebilirsiniz. Davranışı işaretlemek için övgü kullandığınızda, “iyi çocuk” olarak adlandırılırken köpek tam bir vücut uzunluğunu dolaştı. Buna karşılık, alkış, köpeğin burnunun havluyu geçtiğini hemen işaretledi. Sözlü övgü kullanırken, sadece köpeklerin davranışın uygun kısmını gerçekleştirdiğine yaklaşabilirsiniz.

Bu nedenle, halı egzersizimizde, övgü, köpeklere evinizde yaklaşık iki ila üç feet çapında gerçekten önemli bir halı yaması olduğunu söylemenizi sağlayacaktır. Anında bir sinyal algılayan aynı köpek, yaklaşık altı inç çapında bir halı yaması hakkında gerekli bir şey olduğunu belirleyebilir. Birkaç tekrar içinde, özel alkışlar belirli bir konumu ve belirli bir duruş belirleyebilirken, övgü hala konum üzerinde çalışacaktır. Mesele şu ki, daha hızlı bir bilgi sinyali, “büyük resmi” görmede köpeğinizin hızını artırabilir.

“BİLGİ”

Bir bilgi sinyalinin hızlı olması gerektiği açık olsa da, hızı dikkate almanız gereken tek kriter değildir. Clicker fitness eğitmenleri bile bazen her durumda tek bir sinyalin çalışamayacağını hatırlayamazlar. Taşta yazılmak yerine, kabul edilebilir bilgi sinyallerinin listelenmesi, hayvanın fiziksel yeteneklerine, eğitim görevine ve çevreye bağlıdır.

Örneğin, köpekler onları duyamazsa tıklamalar ve övgü işe yaramaz, bu da düdük mesafe işi için çok daha iyi bir araç haline getirir. Benzer şekilde, köpek görme engelliyse veya alışkanlıkların köpekten işleyiciden uzaklaşması gerekiyorsa, el sinyalleri oldukça işe yaramaz. Belirli sinyallere inanmak yerine, hangi sinyalin sağlanan zaman türünde en iyi çalıştığını belirleyen gereksinimlere bakmak çok daha yararlıdır. Tam burada bir “bilgi” sinyalini değerlendirmenize yardımcı olabilecek dört yönerge bulunmaktadır.

I – IMEDIATE: Sinyali uygun davranışla bağlantılı olarak sunabilmelisiniz. Hayvana hangi alışkanlıkların hatırlanacağını söyleyen sinyalin zamanlamasıdır.

N – Noticable: Bilgi sinyaliniz olarak bir görüş, gürültü veya koku kullanın, hızlı bir şekilde kabul edilmelidirnull

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *