• Uncategorized
  • 0

Kedilerde Gelişen Gastrointestinal Hastalık

MorterestPinterestPinterestShare’e TwittertWittertwittershare’e Moreaddthismore6

Kronik sindirim semptomları olan kedilere sağlanan en tipik tanıya genellikle inflamatuar bağırsak hastalığı denir. Bu ortaya çıkan hastalık, daha eksiksiz GI çalışmaları ile aşamalı olarak belirlenmiştir. Semptomlar kediler arasında muazzam bir şekilde değişebilir, ancak her türlü kombinasyonu veya aşağıdakilerden birini içerir: iştahtaki değişiklikler az ya da çok; Aralıklı veya kronik kusma bazen saç topları üzerinde uygunsuz bir şekilde suçlanır ve yemeyle ilişkili olabilir veya olmayabilir; Üst veya alt sindirim sisteminin iltihaplı olup olmadığına bağlı olarak çeşitli karakterin aralıklı veya kronik ishali; Sonunda kilo kaybı genellikle görülür.

Bu durum orta yaşta yaşlı kedilere daha tipik olduğundan, veterinerde, Giardia veya Trichomonas gibi ortaya çıkan parazitler için terapötik solucan denemeleri de dahil olmak üzere toplam tıbbi çalışmaya sahip olmak önemlidir (dışkı örneklerinde hiçbir parazit belirlenmemiş olsa bile), Metronidazol veya ranitizol gibi reçeteli ilaçlarla bağırsak antibiyotik tedavisine ek.

Böyle bir sindirim semptomları kronik olduğunda, idrar analizine ek olarak CBC/Kimya/Tiroid kan profilleri dahil olmak üzere tam bir GI çalışması yapılmalıdır. Kesin tanı için, endoskop, laparoskop veya ameliyatla bağırsak biyopsisi. Son zamanlarda kedi karaciğerinin ve pankreatitik hastalıkların tanımlanması, şimdi pankreatit ve düşük seviyeli hepatit gibi kabul edilmesi koşuluyla, TLI veya PLI testi gibi testlerle pankreatik kan testi genellikle yardımcı olur. Bu koşulların üçlüsü, bağırsaklar, karaciğer ve pankreas dahil olmak üzere yaygın olarak görülür ve veteriner gastroenterologlar tarafından triadit olarak üretilmiştir.

Feline inflamatuar bağırsak hastalığı veya triadit için yaygın olarak unutulmuş bir kısmı, normalde veterineriniz tarafından en iyi tavsiye edilen 4-6 hafta boyunca bir kitap protein eliminasyon diyet planı veya hidrolize protein diyet planı kullanan diyet manipülasyonudur. Birçok kedi, bir hafta içinde yaygın olarak sadece diyet modifikasyonlarını geliştirecektir. Bununla birlikte, birkaç haftadan sonra pozitif modifikasyon yoksa, o zaman yukarıda belirtilen ilaçlardan birkaçı veya antibiyotik tylan tozu ve/veya prednizon, azatiyoprin veya kloramukil gibi reçeteli ilaçlarla daha güçlü bağışıklık baskılayıcı terapileri olan kesinlikle antibiyotik çalışmaları bazen gerekli. Vetasil gibi diyet planına çözünür lif eklemek, omega 3 yağ asitlerine ek olarak iyi veya kediler için eksik link gibi, sindirim sürecinde de yardımcı olabilir. Enzimlerin yanı sıra doğa bilimleri ve probiyotikler gibi probiyotikler, bu kronik durumun yönetilmesine de yardımcı olabilir.

Feline Healthpet Health

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *