• Uncategorized
  • 0

Family Pets’te Mesane ve Böbrek Taşları

AddThis Paylaşım ButtonsShare’i FacebookFaceFacebookShare’ye PinterestPinterestPinterestShare’e Moreaddthismore1

Çöp kutusunda kan damlası gözlemlediğimde ve kedim “Oliver” ın ne kadar acı çektiğini görünce, ona yardım etmek için hemen bir şeyler yapmak istedim. İlk başta neyin yanlış olduğundan emin değildim, ancak veteriner hekimine hızlı bir şekilde ziyaret ettikten sonra Struvite adlı bir taşla ilgilendiğimiz ortaya çıktı. Veteriner, Oliver’ı özel bir diyetle birlikte bir antibiyotiğe koydu ve birkaç hafta sonra taşlar tamamen gitmiş gibi görünüyordu. Şimdi dört yıl sonra Oliver hala sağlıklı ve herhangi bir taş belirtisi yok. Ancak taşları tedavi etmek her zaman o kadar kolay ve kalıcı değildir. Bulunan taş türüne bağlı olarak, tedavi önemli miktarda değişebilir.

Herhangi bir sıvıya benzer şekilde, idrar, içinde çeşitli maddeleri çözme yeteneğine sahiptir. Asitliğe, alkalinite, çözünmüş katıların konsantrasyonuna ve diğer koşullara bağlı olarak, katılar kolay veya tamamen çözülmeyebilir. “Taşlar” uygun veya tamamen çözülmeyen katılara sahip olmanın bir sonucudur. Struvit taşları normalde en yaygın türdür ve idrar çok daha alkalin olduğunda oluşur. Oksalat taşları da çok yaygındır ve teşhis edilen sayılarda iki numarayı alırlar ve oluşuma başlamak için asidik bir ortamdan hoşlanırlar. Genellik olarak, struvit taşları kadınlarda çok daha yaygındır ve oksalat taşları erkeklerde çok daha yaygındır. Çevre elverişli hale getirilirse, struvit taşlarını çözmek mümkün olsa da, oksalat taşları çok kolay çözülmez.

Aşırı protein alımı nedeniyle diğer taşlar ortaya çıkabilir. Fazla proteine ​​sahip PET, üre taşlarına uygun şekilde üre metabolize edemez. Taşları biriktirebilen ve neden olabilen başka bir kimyasal türü, sistein adı verilen bir amino asittir. Protein birikmesi yüksek düzeyde sistein yarattığında sistein taşları oluşur.

Taş oluşumunu tedavi etmeye veya durdurmaya çalışırken, olası ameliyat dahil ve dahil olmak üzere diyetin modifikasyonu gibi çeşitli yöntemler vardır. Oksalat taşlarının oluşumunu yavaşlatmak ve evcil hayvanı özel bir diyete koyarak ek olanların oluşmasını durdurmak mümkündür. Bununla birlikte, diyet oksalat taşları çözmez, çünkü bunlar çözülmesi imkansız olmasa da çok zordur. Struvit ve ürate taşları ise evcil hayvana özel bir diyet verilerek çözülebilir. Tepeler S/D, struvit için önerilen yiyeceklerdir ve U/D tepeleri normalde ürate taşları için önerilir. Sıvı alımını da artıran her şey bu durum için yararlı olacaktır, bu nedenle bazı veterinerler nemli bir gıda diyeti önermektedir.

Taşların diyetle yönetilemediği durumlarda, ameliyat diğer tek seçenek olabilir. Oksalat taşları ameliyat gerektirebilir, çünkü çevre değiştirildiğinde diğer taşlar gibi kolayca çözülmezler. Bir engel olduğunda ameliyat da tek seçenek olabilir. Ameliyat, taştan kurtulmanın en hızlı yolu olsa da, enfeksiyon riskini artırma potansiyeli de vardır. Ameliyat ayrıca genel anestezi ile birlikte gelen riskleri ve enfeksiyona neden olma risklerini artırır. İnsanlarda taşları parçalamak için sıklıkla kullanılan ultrason kolayca mevcut olmasa da, evcil hayvanlarda çok fazla kullanılmamasına rağmen, taşları temizlemek için genellikle urohidropropülsiyon adı verilen bir yöntem kullanılır.

Taşların tedavisinde yardımcı olması için önerilen birkaç ilaç vardır. Antibiyotikler normalde kullanılır, çünkü birçok taş bakteriyel yan ürünlerden kaynaklanır. Bazı durumlarda yararlı olabilecek bir başka ilaca allopurinol denir. Ürik asit taşlarının tedavisinde asetohidroksamik asit kullanılmıştır. Sistein taşları için, sistein seviyelerini düşüren 2-MPG’nin bazı faydalar sağladığı gösterilmiştir.

Taşların tedavisinde yardımcı olabilecek bir başka seçenek de, ne tür taşların tedavi edildiğine bağlı olarak idrarın asitliğini ve alkalinitesini değiştirmektir. Struvit taşlarının alkalin bir ortamda daha iyisini yaptığını düşünürsek, idrarı çok daha asidik hale getirir. Oksalat taşları gibi asidik bir ortam gibi, idrarı çok daha alkalin haline getiren diğer taşlar çok yardımcı olabilir. Oksalat taşlarının çözülmediği göz önüne alındığında, pH’ı arttırmak (idrarı çok daha basit hale getirmek) sadece ek olarak oluşumları durdurmak için kullanılır, ancak halihazırda mevcut olanları tedavi etmez. Askorbik asit (C vitamini), idrarı çok daha asidik hale getirmek için kullanılabilir ve potasyum sitrat, idrarı çok daha temel hale getirmek için kullanılmıştır.

Böbrek ve mesane taşları potansiyel olarak tehlikelidir ve varlıklarının ilk işareti fark edilir edilmez halledilmelidir. Evcil hayvanı uygun şekilde teşhis etmek ve iyi bir tedavi planı geliştirmek için bir veterinerle iletişime geçilmelidir. Pek çok vakada tedavi, diyeti değiştirmek kadar temeldir; Ancak, tedavi edilmemiş bırakıldıBu taşlar engellere neden olabilir ve potansiyel olarak yaşamı tehdit edebilir. Tedavi edilmezse bu taşlar da evcil hayvan için çok huzursuz ve acı verici olabilir.

İlaçla ilgili sorularınız varsa, 1800petmeds eczacınız bir telefon görüşmesidir, bu yüzden aramaktan çekinmeyin. Eczanede birçoğu kendimiz evcil hayvan sahipleri ve diğer evcil hayvan sahiplerine ilaçla ilgili sorular ve endişelerle yardım etmeyi seviyoruz.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *