Evcil hayvanınıza yanlış doz sağlayabilir misiniz?

Paylaşım ButtonsShare’i FacebookFacebookFacebookShare’ye PinterestPinterestPinterestShare’ye TwittertWittertWittershare’e Moreaddthismore 4

Orta Florida’da bir eczacı olarak ilk görevimdi ve o zaman teknisyenim de aynı şekilde bir çocuk için amoksisilin sıvısı için bir reçete verildiğinde kaydedildi. Reçeteye iyice baktı ve bir şekilde yanlış yorumladı “TSP”. çay kaşığı yerine yemek kaşığı olarak. Eğer bu ilaç böyle çıkmış olsaydı, çocuk doktorun sahip olması istediği dozun üç katına sahip olurdu. Doktorlar artık tipik kelimeleri kısaltmamaya motive edilmektedir, ancak hiçbir şey deneyimin yerini almaz ve hataların önlenmesinde tam olarak nasıl spesifik ilaçların sağlandığını kavramaktadır.

Dozlamadaki karışıklığı önlemek için yöntemlerden biri, mililitre, ons, gram, çay kaşığı, kilogram, cc, pound gibi tipik terimler arasındaki bağlantıları ve diğer farklı ağırlıklar ile ölçümler arasında bağlantıları anlamaktır. Tipik olarak kullanılan bu terimlerden birkaçını temizlemeye çalışacağım ve ideal olarak bu sık reçete edilen dozları bir anlamlandıracağım.

Başlamak için, tabletler veya kapsüller gibi katı dozaj birimleri ile süspansiyonlar veya çözeltiler gibi sıvı dozaj birimleri arasında ayrım yapalım. Bir doz, belirli bir zamanda sağlanması beklenen ilaç miktarını açıklar. Sıvılar hacim (örn. Mililitre, çay kaşığı, damlalar) ile belirlenir ve katılar tipik olarak miktar veya ağırlık (örn. Miligram, tablet ve gram) ile belirlenir. Tam burada bu ilişkilerden birkaçı:

Sıvılar için
Genellikle ML ve CC, birbirinin yerine kullanılır ve aynı miktarda hacmi belirler.

1 mililitre (1ml) = 1cc

5 mililitre (5ml) = 1 çay kaşığı

15 mililitre (15ml) = 1 yemek kaşığı

3 çay kaşığı = 1 yemek kaşığı

30ml = 1 ons

1000ml = 1 litre

Katı maddeler için
1000 mikrogram = 1 millig (mg)

1000Milligram (1000mg) = 1 gram

30 gram = bir ons

1 tane (Gr.) = 65mg

Çoğu zaman bir reçete bir tabletin ½ veya ¼ gerektirir. Tabletler gibi tüm katı dozajın parçalara ayrılacak şekilde geliştirilmediğini belirtmek gerekir. Örneğin bazı uzun etkili formülasyonlar, ilacı belirli bir süre boyunca serbest bırakmak için geliştirilmiştir. Bu tabletler bunları bölerek hasar gördüğünde, ilaç aynı anda serbest bırakılabilir ve aşırı doz için prospektifi tetikleyebilir. Bir ilaç satın aldığınızda, ilacın bölünmesi risksiz olduğundan emin olmak için eczacı ile denetleyin. İlaç kesilmesi risksizse, bir tablet ayırıcı kullanmak tipik olarak en iyi sonuçları sağlayacaktır. Tablet ayırıcılar birçok eczanede keşfedilir ve tabletleri kesmek için parmak veya mutfak alanı bıçağının kullanılmasına neden olabilecek tablet kaybı, hasar veya kişisel hasar masrafına kıyasla oldukça düşük maliyetlidir.

Yukarıdaki dönüşümlere bir göz atarken, bir kişinin çay kaşığı 5 mililitreye eşit olduğunu not ediyoruz. Çok sayıda doz çay kaşığı veya çorba kaşığı olarak yazılır. Kabul edilen dönüşüm bir çay kaşığı için 5 ml ve bir çorba kaşığı için 15ml olmasına rağmen, mutfak eşyalarınızdan bir kaşık kullanırsanız, bir çay kaşığı için 3ml ila 6 veya 7 ml arasında bir çeşitlilik olabilir. Bundan beri, bir ölçüm şırıngası elde etmek ve tam olarak 5ml veya 15ml sağlamak çok daha iyidir. 1-800-Petmeds Eczacınız mükemmel bir kaynaktır ve sağladığınız dozun uygun doz olduğunu garanti etmek için bu alanda uzmanlaşmış anlayışlarını kullanmak en iyisidir.

Her zaman olduğu gibi, evcil hayvanınızın sağlığı ve zindeliği hakkında herhangi bir sorununuz varsa, uygun teşhis yapıldığını garanti etmek için en iyi ortam olan veteriner hekimi ziyaret etmek önemlidir ve uygun tedavi önerilir. Veterinerle harika bir bağlantıya sahip olmak, evcil hayvanınızın sağlığını ve sağlığını korumak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir.

Evcil hayvan ilaçları

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *